Ashtanga yoga

ashtanga-yoga-primary-series-poster

Ashtanga Yoganın Temel Unsurları

 

Vinyasa (Akış)

 

Vinyasa nefesle hareketin senkronizasyonu anlamına gelir. Bu birliktelik pratik esnasında kan dolaşımını hızlandırarak pozların içerisinde derinleşebilmek için gerekli olan içsel ısının oluşmasını sağlar.

Bu ısı vinyasa metoduyla pratik boyunca korunarak sadece yüzeysel kaslar çalıştırılmakla kalmaz daha derinlerdeki kaslara ve iç organlara ulaşılarak onları esnetme ve hareket ettirme imkanı bulunur. Bununla beraber terleyerek vücudumuzda bulunan zehirli maddeler dışarı atılır ve pratik düzenli bir hal aldığında beden kendisi için zararlı olan şeylere karşı hassasiyet kazanır.

 

Asthanga Yoga da nefes alış veriş yerleri belirlidir. Her hareket için bir nefes  sayılır. Örneğin Surya Namaskar A’da (Güneşe Selam A) 9 tane Vinyasa vardır.

 

Nefes

 

Pratik içinde kullandığımız nefes serbesttir ve kişi pratiğini nefesinin doğal ritmiyle yapar. Nefes ses tellerinin arasından geçerek titreşim yaratır.  Oluşan titreşimler burun ve sinüs boşluklarında büyüyerek sese dönüşür ve bu ses genellikle dalga sesine benzetilir. Uygulama esnasında gözlemlememiz gereken şeylerden biri de ortaya çıkan bu sesin kalitesidir. Bu sesi oluşturmak için boğazımızı sıkıştırmamalı aksine gırtlak ve yüz kaslarımızı yumuşak tutmalıyız.

 

Dristhi (odak noktaları)

 

Pratiğimiz esnasında bedenimiz ve zihnimizde olanları fark edebilmek için bakışımızı odakladığımız noktalardır.

Her asananın kendine ait özel bir dristisi vardır.

 

Bunlar;

Aṅguṣṭha madhyai: baş parmağa doğru

Bhrūmadhya: iki kaşın arası

Nāsāgrai: burnun ucu

Hastagrai: avuç içi ya da ele doğru

Pārśva: sağ ve sola doğru

Ūrdhva: yukarı doğru

Nābhicakra: karna doğru

Pādayoragrai: ayak parmaklarına doğru

 

 

Bandhalar (Enerjiyi yönlendiren kilitler)

 

Üç tane temel bandha vardır;

Mula Bandha (Kök kilidi): pelvis taban kaslarının içeriden yukarıya doğru emilmesi

Uddiyana Bandha (Yukarı akış kilidi): alt karnın içeri ve yukarıya doğru çekilmesi.

Jalandhara Bandha (Boğaz kilidi) : Nefes tutulduktan sonra( kumbhaka) çenenin göğüs kafesine doğru bastırılması.

 

Jalandhara Bandha asana pratiğinde birkaç poz dışında genellikle pranayama (Nefes egzersizleri) çalışmasında nefes tutulduğunda (kumbhaka) kullanılır.

Pratik esnasında mula bandha aktive edildiğinde Uddiyana bandha doğal olarak  oluşur. Bununla birlikte teorik olarak hangi kasları kullanacağımızı bilmek tek başına yeterli olmaz.

Düzenli pratik sayesinde derin alt karın kasları (pelvis bölgesi) zamanla güçlenerek bu bandhaların çalışma esnasında kendiliğinden aktive olmasına olanak sağlar.

 

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>